Неприятното напукване на замазка, за съжаление, е доста често срещан проблем, които сме заварвали не един път. Когато има напукана или оронена повърхност, често се налага цялостно й премахване и полагане на нова замазка на пода.
В този текст ще ви покажем как ние, майсторите на довършителните ремонти от BestMaster.bg гарантираме, че положената от нас замазка няма да се напука.
Този текст може, от части, да ви служи и като бърз наръчник за това, какво можете да направите, ако сте решили да действате сами.
Напукване на замазка – как да се справим
Най-добрата и базова стратегия за сигурност и трайност на подовата замазка е да се спазва технологичните изисквания и характеристики на избраната замазка.
Ако тя не е пригодена за мокри помещения, то тогава не е добре да използвате реактивна замазка, която би имала негативна реакция с влага.
Следване изискваният на производителя
При избор на самоизравнителна замазка, е важно да се следват препоръките на производителя при самото й полагане. Ако проекта изисква вдигане на високо ниво, повече от 5см, то тогава е добре това вдигане да се случва поетапно, а не изведнъж.
При изсъхване, замазката отделя повече от 80% от влагата си, което е сравнително бърз процес, в зависимост от сезона и % на вода, това може да се случи до 72 часа.
Колкото по-бързо съхнеща е една замазка, толкова по-голяма е вероятността тя да се напука, за това е добре да се следи скоростта на изпарение.
Грундиране на основата срещу напукване на замазка
Друг начин за предотвратяване на напукване на замазка, е когато основата се обработи правилно и с подобаващ грунд.
Ролята на грунда, освен да действа като сцепителен слой, е да предотврати неравномерното извличане на влагата от основата.
Това е проблем при силно абразивните или необработени подови основи, както и при свежи строежи от бетон.
Дълбоко проникващия грунд действа като преграда между бетонената плоча и между влагата в току-що положената замазка.
Целта е да се предотврати неравномерното извличане на влага отдолу и отгоре, а изпарението да се случва равномерно навсякъде. Чрез грундиране се запечатва и уеднаквява основата, което прави изпарителният процес значително по-нежен към кристалната структура на замазката.
Армиране на замазката
При по-дебели замазки, такива над 7см, се използва армираща мрежа, чиято роля е заздравителна.
Подобна мрежа може да се сложи както на основата, така и в междинен слой и така да действа като спояващ агент между различните етапи на замазване на под.
Армиращите мрежи са произведени от нереактивен полиетилен, които е химически инертен и не реагира с химикалите в замазката.
Този вид решение се препоръчва в обекти при, които има вече положено подово отопление, тъй като позволява на подовата настилка да се движи заедно с разширенията и свиванията на настилката и да предотврати напукване на замазка, която сме планирали да използваме.