Използването на тапети на пръв поглед изглежда задача, с която всеки може да се справи, но често не си даваме сметка какви подводни камъни се крият зад тези наши абмиции.
Какви са основните грешки при полагане на тапети? През призмата на годините опит, натрупахме информация, която ни позволява днес да извършваме още по-качествено и бързо нашите услуги за полагане на тапети.
Резонно с начините как да правим нещата по-добре, натрупахме и впечатления от най-често срещаните грешки, които сме забелязали като целта на този текст е да ги разкрие, за да можете да ги избегнете още на етап планиране на ремонта във вашия дом.
Решения на най-често срещаните грешки – 4 важни неща
Тези грешки са лесни за избягване, което е добрата новина, но при невнимание, могат да струват пътуване до магазина за нова ролка, неприятна преправка на тапет и изгубено време, а в крайна сметка винаги е добре да планираме в пълния аспект предстоящия ремонт на апартамента или къщата.
По-долу не само ще отбележим грешките, но и това как можете да ги предотвратите.
1. Обкантване докато тапетите са мокри
Както писахме в основната страница на тази услуга, при лепене на тапети, е добра идея да се пусне по-голям размер от това, което ви е нужно. Ако крайния размер е 2.40 м, то е добре да пуснете по 5см от всеки край.
Това, което е грешно да се направи, е да се изреже излишъка докато тапета е все още мокър, тъй като без значение колко е дебел тапета или е остър ножа ви, рискувате скъсване.
Вместо това, изчакайте да изсъхне тапета и тогава изрежете ненужното, по това време тапета се втвърдява, правейки работата ви значително по-лесна.
2. Втъкване на тапета в лайсни и первази
Друг нещо, което хората правят грешно, е да втъкват краищата на тапетите в лайсни или первази на паркет или перата на прозорци и врати.
Това е грешно, тъй като натиска от самите лайни ще надигне тапета, създавайки въздушен джоб, където лепилото ще изсъхне и това не само изглежда неприятно, ни може да отлепи по-голям сегмент от тапета.
Изрязвайте точно по линията на лайсната или ги сваляйте и инсталирайте обратно след като тапета е напълно изсъхнал.
Може да ви се струва като много работа, но крайните резултати си заслужават.
3. Лепене без да се грундира стената
Това да се лепи тапет на стена, която не е грундирана е грешка допусната най-вече поради липса на време и желание за това да се свърши с ремонта по-бързо.
Нещото, което рискувате е тапета да се отлепи изцяло, както и да се отделят краищата, което е изключително неприятни и грозно.
Грундирането с разредено лепило изравнява повърхността на микроскопично ниво, което улеснява залепването на основното лепило към стената.
Ако тапета е тежък, е нужно да се грундира стената, иначе рискувате цялостното изхлъзване и разместване на снадката между различните тапети, а това едва ли е приятно в домашните ни помещения като кухня, хол, детска стая, трапезария или спалня.
4. Прекалено малка снадка между тапетите
Снадката между два отделни тапета може да бъде с различен размер, но какъвто и да е той, не бива да бъде по малък от 0,5 см.
Това важи при тапети, които позволяват подобен вид снаждане, а именно такива с недиверсифициран дизайн, като моноцветните тапети.
При тапети със специфична шарка, които трябва да се напасват, е желателно да се спазва точна снадка, която също изисква надстъпване, но това колко ще бъде тя зависи от десена.