Пред всеки собственик на дом или бизнес комплекс, стоят много предизвикателства при приемане на ремонт или освежителна дейност. Едно от тях е изправянето на стени с гипсокартон, като тук разковничето е именно „правилното” – в този текст ще намерите важни съвети за това как да си спестите грижи с гипсокартона.
Подготовка, план на действие и помощ
Понякога човек се изкушава просто да се заеме сам и да не потърси помощ, но когато става дума за монтаж на гипсокартон, е добре да има поне кой да подава инструменти.
Като основен съвет, макар и очевиден, е това да имате поне още 1 човек с вас – дали да разбърква смеси, да подава инструменти или да повдига тежко с вас.
Основни начини на монтиране
Те са два – чрез профили или с лепене върху стената. Метода с профилите изисква повече прецизност, време и опит, а лепенето изисква по-малко подготовка, но възможностите за обиране на луфт са по-малки.
Реално, и двата подхода имат своите позитивни и негативни страни, като от BestMaster.bg имаме опит и в двете, за това можем да ви споделим за какво да внимавате и при двете.
Гипсокартон с подложка от профили
При полагане на подложка от профили, е важно да изравните цялата стена именно чрез тези профили.
Много от старото строене, а и доста голяма част от новото, произвежда изключително неравни стени, които могат да бъдат доста неприятни, особено при монтаж на кухня, при шпакловане или други ремонтни дейности.
Целта тук е да хванете най-високите и ниски точки и да ги изравните, нашата препоръка е да вдигнете нивото на най-ниските точки до нивото на най-високите. Вместо да се мъчите с нивелир, ви препоръчваме да наемете или закупите обикновен лазер с триизмерна проекция на мрежа върху стая.
По този начин можете да сферите вашите марки и да започнете процеса по изграждане на подложната стена. Ако не сте уверени в този процес и смятате, че ще отнеме прекалено много време, тогава следващият подход може и да е за вас.
Изграждане на гипсокартонови пана и елементи с лепене
Най-голямата грешка при лепене на гипсокартон е това да се лепи върху повърхност, която се лющи.
Все пак лепилото е толкова здраво колкото е и основата, на която е положено – за това ако виждате че пада мазилка или повърхността е ронливо, най-доброто, което можете да направите е да я почистите.
Премахнете ронливото и овлажнете повърхността, за да има по-добра спойка лепилото.
А като става дума за лепило е добре да използвате терекол с фибри, тъй като той е доста по устойчив на влага и вибрации – използвайте половин маламашка за и оставяйте по 20см между „купчинките”.
При вдигане е добре да действате бързо, за да не изсъхне стената. За да махнете въздуха от сместа използвайте длан или гумен чук с широка подложка. Можете да положите строителска връв или нивелир, за да видите как идват парчетата – внимавайте да не „предобрите” процеса.
Ако не сте сигурни, не ви се занимава или нямате възможността, доверете се на най-добрият майстор под ръка в София, а именно BestMaster.bg. Ние предлагаме добри условия, кратки срокове, разумни цени и най-вече, гаранция за нашата работа.